CANKARJEVO TEKMOVANJE NA OŠ PODGORJE PRI SLOVENJ GRADCU V ŠOLSKEM LETU 2021/2022
SONČNI VZHOD PREBUJA NARAVO, BRANJE KNJIG RAZSVETLJUJE GLAVO
mongolski pregovor
V današnjem času je spodbujanje razvoja bralne pismenosti in bralne kulture med mladimi velik izziv, saj postaja branje redek način preživljanja prostega časa. Ljudje vse manj posegajo po knjigah, mlajšim generacijam pa je uživanje ob branju knjige vse boj tuje početje (kaj šele navada). Kljub temu učitelji že od prvega razreda osnovne šole načrtno in vztrajno spodbujamo otroke in mladino, da branje vzamejo kot sprostitveno izkušnjo, ki na stežaj odpira vrata domišljiji in poleg številnih pozitivnih vplivov na možgane pripomore tudi k doživljanju estetskih in spoznavnih razsežnosti.
Tekmovanje za Cankarjevo priznanje ne pomeni samo prebrati določeno leposlovno delo. Gre za veliko več, saj otroci samostojno in z učiteljem na različne načine odkrivajo globine medčloveških odnosov, vzpodbude dejanj literarnih junakov, iščejo vzporednice z lastnim življenjem, se vživljajo v določen literarni lik in se z njim poistovetijo, razmišljajo o moralnih vrednotah, o posledicah dobrih in manj dobrih odločitev ter še o čem. Gre za večmesečno ukvarjanje z besedilom in za postopno odkrivanje novega, prej morda neznanega …
V letošnjem šolskem letu se je od 4. do 9. razreda kar 22 učencev pod vodstvom treh mentoric (Urške Malek, Vesne Čuček in Helene Korat) podalo na to zanimivo bralno raziskovanje in odkrivanje novih doživetij ob prebranih zgodbah. V 4. in 5. razredu so učenci brali delo Nataše Konc Lorenzutti: Kakšno drevo zraste iz mačka, šesto- in sedmošolci so se ukvarjali z dvema besediloma, in sicer z besedilom Andreja Rozmana Roza: Predpravljice in popovedke in besedilom Josipa Jurčiča: Kozlovska sodba v Višnji Gori. Učenci osmega in devetega razreda so se za šolsko in regijsko tekmovanje pripravljali ob branju mladinskega romana Gremo mi v tri krasne, avtorice Nataše Konc Lorenzutti. Za državno tekmovanje so morali poleg slednjega romana dobro poznati tudi besedilo Janje Vidmar: Elvis Škorc, genialni štor.
V 4. in 5. razredu so kar 4 učenci prejeli za to starost najvišje – bronasto priznanje. V 6. in 7. razredu so bronasto priznanje prejeli 3 učenci in prav toliko bronastih je bilo tudi v 8. in 9. razredu.
Devetošolka, Živa Garbus, se je na regijskem tekmovanju uvrstila zelo visoko; prejela je regijsko srebrno priznanje; s številom doseženih točk je bila izbrana med najboljše – med tiste, ki se pomerijo na državni ravni. Tudi tu se je odlično izkazala in ponovno usvojila srebro, a tokrat državno.
Skupaj z našimi učenci se veselimo novih izzivov in lepih dosežkov – to pa nam daje moč, da vsako leto vztrajamo in navdušujemo učence za branje zanimivih leposlovnih del, ki so namenjena prav njim.
mentorica Cankarjevega tekmovanja;
Helena Korat
Nedavni komentarji